Vhodná teplota chromatičnosti (barva světla)
Velmi zjednodušeně řadíme umělé světlo podle teploty chromatičnosti na tři typy a každý typ je vhodný do jiných prostorů. Správná volba teploty chromatičnosti (barevnosti) světla je stěžejní při denním výkonu například v kancelářích či při tvorbě příjemného prostředí v restauraci.
Teplé bílé světlo– nažloutlý a pocitově nejteplejší typ nám připomíná slunce a pohodu. Nejvíce se podobá klasické žárovce či světlu z olejničky. Proto nám připomíná pohodlí domova a je nejlepší ho využívat v interiérech, například doma či v restauračních zařízeních.
Teplé bílé světlo 1800K – 3000K– nažloutlé až oranžové a pocitově nejteplejší nám navozuje pohodovou atmosféru. Nejvíce se podobá klasické žárovce či světlu z olejničky. Proto nám připomíná pohodlí domova a je nejvhodnější ho využívat v interiérech, například doma v obývacím pokoji, ložnici či v restauracích. Teplé bílé světlo s teplotou chromatičnosti od 1800K – 3000K je velice vhodné i pro veřejné osvětlení protože obsahuje méně modrého světla, které je nejen pro lidi ale obecně pro celou faunu a flóru v nočních hodinách nevhodné.
Neutrální bílé světlo– klasické bílé světlo, které známe z kanceláří. Tento typ připomíná rozjasněný den a podporuje produktivitu, často ho tedy využíváme v pracovním prostředí.
Neutrální bílé světlo 3500K – 6000K – klasické bílé světlo, které známe například z kanceláří a výrobních prostor. Díky vyššímu obsahu modrého světla podporuje produktivitu a často ho tedy využíváme v pracovním prostředí.
Denní bílé světlo – je pro nás známé jako “studené”, namodralé a lehce nepřirozené. Protože má tento typ největší svítivost, jeho využití je nejvhodnější do velkých prostor (pracovní haly aj.) a do exteriérů (ulice, venkovní světlo.)
Studené bílé světlo 6000K – 10000K – nám může připomínat rozjasněný den. Jako umělé osvětlení se již moc nedoporučuje protože působí namodrale a lehce nepřirozeně. Na druhou stranu má tento typ největší svítivost (měrný výkon lumen/watt).