nalezených produktůPro všechny výsledky stiskněte enter

LED je nejvýhodnější technologií v budoucnosti osvětlení

Pokud uvažujete o koupi svítidel nebo plánujete výměnu zastaralého osvětlení, pravděpodobně v dnešní době již nenadejte technické nevýhody oproti konvenčním zdrojům světla. Ve zkratce, LEDky jsou o mnoho šetrnější, ekologičtější a úspornější než klasické žárovky, zářivky a výbojky. Přečtěte si faktický seznam, který detailně rozvádí tyto tři hlavní faktory.

Životnost – Jak často vám doma praskne žárovka? Představte si jak nepříjemné je měnit ji v místech, kam se normálně vůbec nedostanete. Trubicová zářivka má životnost 15 – 25 tisíc hodin. Kvalitní LED osvětlení dosahuje životnosti 50 – 100 tisíc hodin.   

Náklady na provoz – LED technologie je nejúčinnější zdroj umělého světla. V porovnání se zářivkou nebo vysokotlakou sodíkovou výbojkou spotřebuje až o 70% méně elektrické energie. Nezáleží totiž jen na svítivosti ale také na správném směřování světla což nám u LED technologie zaručí široká škála optických systémů které se u konvenčních zdrojů nedají využít. Výroba samotného LED svítidla je ale dražší a cena světel je tedy zpravidla vyšší. Zde ale musí člověk počítat, jak dlouho mu dané LED světlo poslouží a jaká je jeho spotřeba.     

Ekologičnost – LEDky neobsahují žádné nebezpečné látky, které by škodily přírodě. Zároveň je můžete recyklovat stejně jako jinou elektroniku. Největší výhodou je zmiňovaná nízká spotřeba, která ve výsledku snižuje emise CO2.

Úhel svícení – Zářivková trubice svítí v 360° úhlu, oproti tomu LEDka bez optického systému svítí v úhlu 120° a tím směřuje více světelného toku na jedno místo. S použitím vhodného optického systému se dostáváme na několikanásobně efektivnější osvětlení jakéhokoliv prostoru v porovnáním se zářivkami nebo výbojkami.

Příjemné pro člověka – Po desítkách let výzkumů technologické výroby nyní dokážeme reprodukovat světlo velmi podobné přirozenému světlu, které se vyskytuje v různých denních dobách. Díky tomu může být kvalitně navržené  LED osvětlení v souladu s lidskými biorytmy.    

A nevýhody? LED je pokroková technologie a jako taková je finančně náročnější na výrobu. Cena výrobků je tedy podstatně vyšší než u klasických svítidel. Nicméně v poměru “životnost + náklady na provoz = cena” je LED daleko výhodnější než zastaralé osvětlení. I proto vidíme stále větší rozšíření LED svítidel po celém světě.